BOŻE NARODZENIE

DOOKOŁA ŚWIATA

Warsztat rozpoczyna się krótką opowieścią o mojej wizycie u Mikołaja w Rovaniemi i rozmową o tym, że w różnych częściach Polski, różne „osoby” przynoszą prezenty – gdzie jest to Gwiazdor, gdzie Aniołek, gdzie Gwiazdka a gdzie Mikołaj.

Następnie, jedziemy „w świat”

  • Boże Narodzenie w Etiopii. Koptowie to najstarsi Chrześcijanie, który Święta przeżywają według starego kalendarza i zupełnie nieznanych w Polsce obrzędów. Dzieci poznają różnice i cechy wspólne, pismo koptyjskie, podstawowe tradycje i nazwy.

 WYKONUJĄ: Piszą proste życzenia bożonarodzeniowe (lub choćby swoje imię – w zależności od grupy wiekowej) używając do tego alfabetu amharskiego (wyświetlonego na ekranie)

  • Boże Narodzenie w Meksyku. Meksykanie to katolicy, którzy obchodzą Święta wystarczająco inaczej niż Polacy by przybliżyć to dzieciom. Dzieci poznają m.in. nacimiento, tradycyjne marsze Los Posadas oraz historię powstania prawdziwej piniaty (o co w niej chodzi, dlaczego ma „kolce” itp). 

WYKONUJĄ: Otrzymują specjalnie przygotowane krzyżaki/drewniane patyczki i 3 różne włóczki by zrobić Ojo de Dios.

  • Boże Narodzenie w Skandynawii. Protestanckie Boże narodzenie w Skandynawii to kolejna porcja ciekawostek o nocy Świętej Łucji, słomianych kozłach i cieście marchewkowym. 

WYKONUJĄ: Duńskie, plecione serce (torebkę na słodycze do zawieszenia na choince) lub tradycyjny prezent z Dalarny – drewnianego konika (do ustalenie przez warsztatami)