CYKL WARSZTATÓW
ETNO POLSKA
Cykl warsztatów przygotowany dla ośrodków kultury starających się dofinansowanie w ramach projektu EtnoPolska.
1. Warsztat blockprintingu inspirowanego i wzorowanego na słowiańskiej wyszywance. (Co pili Słowianie zamiast herbaty, które elementy Szczodrych i Jarych Godów przeszły do obrządku chrześcijańskiego, kim była zmora i jak się przed nią chroniono?)
2. Roślinne tkanie inspirowane dywanami brańskimi – krosna wielkości A5, włóczki, sznurki i zebrane wcześniej rośliny, kwiaty i zioła) (2 godziny)
3. Pająki mocy: „to dzieła sztuki ludowej o geometrycznych kształtach wykonane z suchego żyta, słomy pszennej lub innego włókna roślinnego, zawieszane pod sufitem. Pełniły one kiedyś nie tylko funkcję estetyczną, ale też sakralną, symbolizowały wszechświat, dobrobyt, chroniły przed złem.” Pająki zaadoptowaliśmy od naszych praprzodków i dziś wykorzystujemy w okresie Bożego Narodzenia i Wielkanocy. (Nasze podwieszane pod sufitem pająki robimy z papierowych słomek, włóczek i bibuły. Nie stosujemy prawdziwej słomy gdyż jest trudniejsza dla dzieci w obróbce i (bardzo, bardzo rzadko) wywołuje reakcję alergiczną u niektórych dzieci. (2 godziny)
4. Ile w Polsce jest języków? Warsztat wokół Małego Księcia i jego przekładów na języki i gwary (kaszubski, śląski, mazurski i łemkowski). Warsztaty polegają na zabawie wykorzystując elementy wzornictwa i typową symbolikę (tatarskie wzory umieszczane na jurtach i ubraniach, góralskie parzenice, łemkowski alfabet, żydowskie symbole itp) dzieci tworzą wielki obraz Polski wykorzystując stemple z tymi symbolami. Uczą się kto mieszka w Polsce, co to jest mniejszość etnograficzna i jak wiele jest ich w Polsce. Przy okazji podjemy trochę etnicznych przysmaków. (2 godziny)