ROK PAWŁA STRZELECKIEGO
Paweł Strzelecki to jeden z najwybitniejszych Polaków XIX wieku. Niemal zupełnie nieznany w Polsce (najbardziej, jeśli w ogóle, to z nazwania najwyższej góry Australii Górą Kościuszki) człowiek, o którym wie każde Irlandzkie dziecko.
Wielki geograf, geolog i humanista. Jeden z prekursorów meteorologii. Pierwszy Polak, który objechał świat dookoła, był na wszystkich kontynentach (z wyjątkiem Antarktydy), odkrył złoża złota w Australii, miedzi w Kanadzie (do dziś wydobywane przez KGHM), a przede wszystkim – człowiek, który uratował od śmierci głodowej 200.000 irlandzkich dzieci.
Dzięki niemu wiele miejsc na świecie „odzyskało” natywne nazwy używane przez miejscowych. Humanista, który walczył z kolonializmem i jako jeden z absolutnie niewielu mieszkał z i między tubylcami poznając ich kraj.
Warsztaty o Pawle Strzeleckim polegają na przybliżeniu jego osoby oraz odwiedzeniu jednego z trzech miejsc: Australii, Kanady lub Hawajów.
Dla starszych uczniów przygotowaliśmy dodatkowo wykład o Irlandii, Wielkim Głodzie i udziale Pawła Strzeleckiego w uratowaniu 200.000 dzieci od śmierci głodowej.