WARSZTATY O ALFABETACH

Gdy w trakcie warsztatów pytam dzieci jakie znają alfabety często odpowiadają, że dwa, a nawet trzy. Jednak jako przykłady podają języki – polski, angielski i na przykład niemiecki a nie formy pisma.
Tymczasem, dziś, w samej tylko Europie mamy trzy oficjalne alfabety: łaciński, grecki i nazwijmy go „słowiański” używany wszędzie tam gdzie główną religią jest Prawosławie a w wielu miejscach, w codziennym użytku jest arabski.

W trakcie warsztatów nauczymy się gdzie powstawały pierwsze alafabety; dlaczego Chińczycy do dziś używają znaków a nie liter oraz dlaczego wynalezienie alfabetu było tak ważne dla ludzkości i co takiego zarządził perski Cesarz Dariusz?

Przy okazji pobawimy się alfabetem Wikingów, Berberów, Greków oraz Wschodnich Słowian.
Nauczymy się grać w najstarszą (znaną nam) planszówkę pochodzącą z Babilonu. Grę odkryto w tkarkcie wykopalisk ponad 100 lat temu, ale dopiero niedawno znaleziono glinianą tabliczkę z zapisanymi regułami. Tabliczka była gliniana a reguły zapisane pismem klinowym, którym, przy okazji planszówki nauczymy się pisać – zrobimy swoją własną glinianą tabliczkę.

Na koniec, w zespołach, sami wymyślimy własny alfabet z spróbujemy zapisać nim krótki, jednostronicowy tekst.
W dodatku zabierzemy ze sobą 2 ściągawki: alfabetu Morse’a i alfabetu Braille’a o których także porozmawiamy jako alfabetach specjalnych.